Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – TOKİ

Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – GEPOSFB

Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – Paşadayı

Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – Başbakanlık, TOKI

Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – TOKI, Başbakanlık

Şantiye Tabelası

Şantiye Tabelası – İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Şantiye Tabelaları seçilirken dikkat edilmesi gerekenler ;

Şantiye tabelaları inşaat halindeki yapılarda inşaatın hangi firmalarca kimin  için yaptırıldığını mimar ve mühendislerinin kimler olduğunu ne kadar sürede inşaatın teslim edileceğini, inşaat alanının yüz ölçümünü ve yapılacak çalışmaların görsellerini içeren çevreye ve insanlara şantiye hakkında bilgiler veren bilgi verici tabela çeşididir. Şantiye ya da inşaat tabelası olarak adlandırılır.

İnşaat tabelalarında önemli olan hususlardan biri reklam verici bilgi tanıtımlarının görülmesini istenecek uzaklığa göre harf yüksekliklerini ölçeklendirmek suretiyle çalışma yapılmasıdır. Yazı fontları, font büyüklükleri ve görsellerin boyutları uzaklığa oranla büyütülmelidir. Şantiye tabelaları genellikle alüıminyum, sac ve demir konstürüksiyon kullanılarak yapılır. Bu tip çalışmaların tek seferli kullanımı olduğundan düşük maliyetli olanları tercih edilir. Günümüzde şantiye tabelalarına görsel estetik kazandırmak ve inşaatla ilgili merak uyandırmak için led kayan yazılar ve geri sayım sayaçları eklenmektedir. Tabela çalışmalarında şantiye reklamlarının boyutlarına göre büyük boyutlu çalışmalarda yerin durumu esas alınarak doğal şartlara mukavemet sağlaması için alana beton dökülüp tabelanın ayakları betona gelecek şekilde monte edilebilir. Bunun sebebi yapılan çalışmaların genellikle levha halinde olması ve rüzgara karşı mukavemetin en yüksek seviyede tutulmasının istenmesidir.

Şantiye tabelası seçilirken süslü anlatımdan uzak durulması ve ciddi bir hava verilmesi gereklidir. Metal ve aluminyum malzemeler paslanmayacak şekilde koruyucularla korunmalıdır. Yazımızda şantiye tabelalarının ne olduklarına ve kullanım alanlarına yer verdik. Yazımızın sonunda ise daha önce yapmış olduğumuz şantiye tabelası çalışmalarından örnekler bulabilirsiniz.

Şantiye Tabelaları

Şantiye Tabelaları